Team at headquarters

Gender, Equality, Diversity & Inclusion (GEDI)

Ms. Chidi King
Branch chief

Ms. Emanuela Pozzan

Senior Specialist, Gender Equality

Ms. Laura Addati
Policy Specialist Gender Equality and Non-discrimination

Ms. Adrienne Cruz
Senior Gender Specialist

Mr. Umberto Cattaneo
Economist

Ms. Valentina Beghini
Technical Officer Gender

Mr. Esteban Tromel
Senior Disability Specialist

Mr. Eric Carlson
Disability Specialist

Mr. Jurgen Menze
Disability Inclusion Officer

Mr. Martin Oelz
Senior Specialist on Equality and Non-Discrimination

Mr. Kofi Amekudzi
Technical Officer, UNAIDS Focal Point

Ms. Olga Gomez Alcazar
Programme and Operations Officer

Mr. Syed Mohammad Afsar
Communications, Training and partnerships

Ms. Ilka Schoellmann
Technical Specialist on Equality and Non-Discrimination

ILO Gender Network

Director-General’s Office (CABINET)

  • Ms. Audrey Esposito (Gender Coordinators team member)

Reporting to the Director-General (DGREPORTS)

Office of the Legal Adviser (JUR)
  • Ms. Giovanna Beaulieu
  • Mr. Tilmann Geckeler
Treasurer and Financial Comptroller (TR/CF)

Procurement Bureau (PROCUREMENT)
  • Ms. Francis Paola Burga Bravo De Rueda
  • Mr. Walter Grandpré
Bureau for Employers’ Activities (ACT/EMP)
  • Ms. Jae-Hee Chang
Bureau for Workers’ Activities (ACTRAV)
  • Ms. Amanda Claribel Villatoro (Gender Coordinators team member)
  • Mr. Victor Hugo Ricco  (Gender Coordinators team member)                   
Evaluation Office (EVAL)
  • Ms. Naomi Asukai (Gender Coordinators team member)
  • Ms Patricia Vidal Hurtado
Internal Audit and Oversight Office (IAO)
  • Mr. Anthony Watson
ILO Office, Washington D.C.
  • Ms. Andrea Cuba Sanchez

Policy Portfolio

Research Department (RESEARCH)
  • Ms. Dorothea Hoehtker (Gender Coordinators team member)
Department of Statistics (STATISTICS)
  • Ms. Marie-Claire Sodergren (Gender Coordinators team member)
  • Ms. Monica Castillo (Alternate Gender Coordinators team member)
International Labour Standards Department (NORMES)
  • Ms. Lisa Tortell
Application of Standards Branch (APPL)
  • Mr. Pierre-François Recoing
Freedom of Association (LIBSYND)
  • Mr. Samir Koufane
Employment Policy Department (EMPLOYMENT)

Skills and Employability Branch (SKILLS)
  • Ms. Christine Hofmann
Development and Investment Branch (DEVINVEST)
  • Ms. Maria Teresa Gutierrez (Alternate Gender Coordinator)
Employment and Labour Markets Branch (EMPLAB)
  • Ms. Valeria Esquivel
Enterprises Department (ENTERPRISES)

Multinational Enterprises and Enterprise Engagement Unit (MULTI)
  • Ms. Annie Van Klaveren (Gender Coordinator)
Small Enterprises Unit
  • Ms. Sabrina de Gobbi
Cooperatives Unit (COOP)
  • Mr. Guy Tchami (Alternate Gender Coordinator)
Social Finance Unit (SFU)
  • Ms. Lisa Morgan
Green Jobs Unit
  •  Ms. Monica Castillo
Social Protection Department (SOCPRO)
  • Ms. Christina Behrendt
Public Finance, Actuarial and Statistics Services Branch (SOC/PFACTS)
  • Ms. Cristina Lloret
Governance and Tripartism Department (GOVERNANCE)

Labour Administration, Labour Inspection and Occupational Safety and Health Branch (LABADMIN/OSH)
  •  Ms Ana Catalina Ramirez
Better Work Branch (BETTERWORK)
  • Ms. Arianna Rossi
Fundamental Principles and Rights at Work Branch (FPRW)
  • Ms. Lisa Wong (Gender Coordinator)
Social Dialogue and Tripartism Unit (DIALOGUE)
  • Ms. Caroline O'Reilly
Labour Law and Reform Unit
  •  Mr. Colin Fenwick
Conditions of Work and Equality Department (WORKQUALITY)

Inclusive Labour Markets, Labour Relations and Working Conditions Branch (INWORK)
  • Mr. Naj Ghosheh
Labour Migration Branch (MIGRANT)
  • Ms. Maria Gallotti
Sectoral Activities Department (SECTOR)

Rural Economy and Related Sectors
  • Mr. Waltteri Katajamaki (Gender Coordinators team member)
Public and Private Services Unit (SERVICES)
  • Mr. Oliver Liang (Alternate Gender Coordinator)

Management and Reform Portfolio

Internal Services and Administration Department (INTSERV)

Facilities Management Branch (FACILITIES)
  • Mr. Raynald Dubuis
Document Production Branch (PRODOC)
  • Mr. José A. Garcia
Information and Technology Management Department (INFOTEC)

Information Management Services Branch (IMS)
  • Ms. Richelle Van Snellenberg
  • Ms. Hala El-Gohary
PROGRAM
  • Ms. Yoshie Ichinohe (Gender Coordinators team member)
Human Resources Development Department (HRD)

Talent Management Branch (HR/TALENT)
  • Mr. Alex Aziz
  • Ms. Sharon Compton (Gender Coordinators team member)
Official Meetings, Documentation and Relations Department (RELMEETINGS)

Official Documentation Branch (OFFDOC)
  • Ms. Simar Proust
Official Relations and Meetings Branch (RELOFF)
  • Ms. Angelika Muller (Gender Coordinators team member)
Department of Communication and Public Information (DCOMM)
  • Ms. Rosalind Yarde

Field Operations and Partnerships Portfolio

International Training Centre (ITC-ILO)
  • Ms. Luisa Guimaraes (Gender Coordinators team member)
  • Ms. Johanne Lortie (Alternate Gender Coordinators team member)
Europe and Central Asia (EUROPE)
  • Mr. Daniel Smith
Partnerships and Field Support Department (PARDEV)
  • Ms. Ester Gomez (Gender Coordinators team member)
Multilateral Cooperation Department (MULTILATERALS)
  • Ms. Kirsten Schapira-Felderhoff (Gender Coordinators team member)
ILO Staff Union (SYNDICAT)
  • Ms. Clara Van Panhuys
International Social Security Association (ISSA)
  • Ms. Maribel Ortiz