МОП допомагає поширити знання з безпеки у шахтах в Донецькій області України

Новини | 6 листопада 2019

©Dmytro Medvychuk


Місто Вугледар розташоване на відстані усього 28 км від лінії розмежування з тимчасово окупованою територією Донецької області. Однак, деякий слід війни все ж залишається. Щоразу, подорожуючи до міста, ви маєте подолати блокпост для контролю документів та огляду автомобілів.

У Вугледарі проживає близько 10 000 людей, в основному шахтарі та їх родини. Бути шахтарем у Вугледарі - престижно. Багато молодих хлопців хочуть працювати на шахтах, як це робили їхні батьки та дідусі. Незважаючи на постійні затримки виплат заробітної плати та невизначене майбутнє вугільної галузі, велика кількість людей сильно прив’язані до традиції роботи на шахтах.

У рамках проекту МОП-Канада «Поліпшення стану безпеки та гігієни праці в гірничодобувній промисловості України» МОП проводить навчання з поліпшення рівня безпеки та гігієни праці у шахтах. Після успішного впровадження на пілотних підприємствах у Кривому Розі та Львові проект продовжив тренування на ще двох шахтах – «Південнодонбаська № 1» та шахти «ім.М.С.Сургая», які знаходяться у Вугледарі.

Метою тренінгу є підготовка фахівців з безпеки у шахтах до впровадження системи управління безпекою та гігієною праці (БГП) на основі практичної оцінки ризиків. Тренінг проводився командою проекту МОП та трьома українськими тренерами, які раніше, за підтримки проекту, проходили навчання. Усього під час цього заходу 40 експертів з безпеки та гігієни праці на гірничодобувних підприємствах пройшли навчання МОП.

Учасники вивчали, як правильно оцінити ризики та які ефективні практичні заходи необхідні для усунення чи мінімізації ризиків. Вони звертали увагу на серйозні небезпеки, такі як пошкоджені засоби протипожежного захисту у конвеєрному штреку, а також на незначні потенційні загрози, такі як пошкоджені сходи на виході з кліті.

В’ячеслав Петрушенко, заступник генерального директора шахти «Центральна», що у Мирнограді, має на меті запровадити превентивну систему для зменшення нещасних випадків на його шахті, в якій працює близько п’яти тисяч робітників. Він переконаний, що для гарантування безпечних умов праці необхідним є постійне навчання для усіх працівників, особливо зараз, коли велика кількість кваліфікованих кадрів працює за кордоном, а рівень кваліфікації нових працівників суттєво знизився.

Микола Асєєв, заступник генерального директора з охорони праці ПАТ "Лисичанськвугілля" в Луганській області погоджується з необхідністю навчання, але також нагадує, що для підтримання безпеки підземних працівників потрібно більше фінансування. Він каже: «На підприємстві, в якому я працюю, є велика заборгованість із заробітної плати. Державне фінансування безпеки, зокрема засобів індивідуального захисту підземних працівників, є недостатнім."

Незважаючи обмеження у фінансуванні, багато учасників позитивно дивляться на зміни. Сергій Рудь, начальник дільниці ремонтно-відновлювальних робіт шахти «Південнодонбаська № 1», вважає, що головна проблема впровадження такої системи на їхньому підприємстві – не брак фінансування, а виховання працівників. «Для звичайних робітників потрібно дати візуальні інструкції, що робити, як це робити, і чому потрібно дбати про безпеку. Ви маєте пояснити, чому краще запобігти аваріям, ніж чекати, поки вони відбудуться», - каже він.

Позитивний результат тренінгу вже можна побачити на двох вугільних шахтах у Вугледарі, які починають впроваджувати нову систему БГП. Ігор Ященко, заступник начальника Управління охорони праці та промислової безпеки Міністерства енергетики та охорони довкілля запропонував повернутися через півроку та оцінити їх прогрес.