ILO Genel Direktörü'nün İsrail ve İşgal Altındaki Filistin Topraklarındaki duruma ilişkin açıklaması

ILO Genel Direktörü İsrail ve İşgal Altındaki Filistin Topraklarındaki durumla ilgili bir açıklama yayınladı.

Açıklama | 27 Ekim 2023 Cuma
ILO Genel Direktörü, Hamas'ın İsrail'e karşı düzenlediği ve 1.400'den fazla kişinin ölümüne ve en az 200 İsrailli ve uluslararası sivilin kaçırılmasına yol açan emsali görülmemiş saldırılardan üzüntü duymaktadır. Ayrıca, İsrail'in bu saldırılara karşılık olarak gerçekleştirdiği askeri harekat sonucunda Gazze'de BM personeli de dahil olmak üzere binlerce sivilin hayatını kaybetmesinden dolayı da üzüntü duymaktadır. Olaylardan etkilenen herkesin ailelerine en derin başsağlığı dileklerini iletmektedir.

Genel Direktör, BM Genel Sekreteri'nin acilen insani ateşkes sağlanması ve rehinelerin serbest bırakılması çağrısını desteklediğini ifade etmektedir.

ILO Genel Direktörü tüm taraflara, İsrail'de çalışan Gazzeli işçiler ve sahada hayati öneme sahip yardımları sağlayan tüm sağlık ve yardım çalışanları da dahil olmak üzere, İsrail ve İşgal Altındaki Filistin Topraklarında bu krizden etkilenen tüm işçilerin korunmasını sağlamaları çağrısında bulunmaktadır.

Çatışmalar yalnızca insan hayatlarının trajik bir şekilde kaybedilmesine değil, aynı zamanda Gazze, Batı Şeria ve İsrail'deki işgücü piyasaları üzerinde yıkıcı bir etki yaratarak geçim kaynaklarının, işlerin, gelirlerin, işletmelerin ve sivil altyapının eşi benzeri görülmemiş bir şekilde kaybedilmesine neden olmuş ve olmaya devam etmektedir

ILO şu anda bu kriz nedeniyle ağır yaşam koşullarıyla karşı karşıya kalan Filistinli işçilere acil yardım sağlamakta ve sosyal koruma, beceriler, istihdam ve küçük işletmelerin toparlanmasına odaklanan bir programı uygulamaya koymaya çalışmaktadır.

Özellikle İsrail'deki tahmini 18.000-20.000 Gazzeli gündelik işçinin durumuna ilişkin endişe verici bir durum söz konusudur.

ILO, yetki alanımız dahilinde, etkilenen toplumlara yardım ve destek sağlamak üzere diğer BM kuruluşları, uluslararası toplum ve ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam etmeye hazırdır.