Ordu ve Sakarya’da Çocuk İşçiliğini Sona Erdirmeye Yönelik Bölgesel Planlama ve Koordinasyon Toplantıları ile Fındık Hasadı Öncesi Planlama Yapıldı

Haberler | 26 Haziran 2023 Pazartesi
ORDU / SAKARYA (ILO Haber) - Mevsimlik Tarımda Fındık Hasadında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Önlenmesine Yönelik Bölgesel Planlama ve Koordinasyon Toplantıları hasat sezonu öncesinde Ordu ve Sakarya’da yapıldı.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB), Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu temsilcileri ve ilgili kamu kurum idarecilerinin katılımlarıyla düzenlenen toplantılar, ILO ve ÇSGB koordinasyonunda yürütülen Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Programı kapsamında faaliyet gösteren Türkiye’deki Mevsimlik Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesine Yönelik Kapsamlı Model Projesi, Mevsimlik Tarımda Fındık Hasadında Çocuk Işçiliğinin En Kötü Biçimlerinin Sona Erdirilmesi ve Mevsimlik Tarımda Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi Projeleri kapsamında düzenlendi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan Çalışma Uzmanı Zeynep Baygeldi tarafından gerçekleştirilen “Çocuk İşçiliğiyle Ulusal Mücadele” ve ILO Türkiye Ofisi Kıdemli Proje Koordinatörü Ayşegül Özbek Kansu tarafından gerçekleştirilen “ILO Türkiye Ofisi Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Programı” sunumlarının ardından tüm katılımcılar mevsimlik tarımda fındık hasadında çocuk işçiliğine yönelik tespit, önlem ve müdahaleleri tartıştı. Toplantılarda ayrıca ILO Türkiye Ofisi Eğitim Danışmanı Prof. Dr. Murat Gürkan Gülcan moderatörlüğünde hasat sezonu öncesi faaliyet planlamalarıyla, kurumlararası koordinasyona yönelik açık oturumlar düzenlendi. Kamudan üst düzey katılımının sağlandığı toplantılarda, proje faaliyetlerinin sahada sağlıklı yürütülmesi için de değerlendirmeler yapıldı.

Mevsimlik tarımda fındık hasadında en kötü biçimlerdeki çocuk işçiliğinin önlenmesine yönelik Bölgesel Planlama ve Koordinasyon Toplantılarının Doğu Karadeniz ayağı 20 Haziran 2023 tarihinde Ordu, Giresun, Samsun ve Trabzon Valiliklerinden ve Altınordu, Ünye, Fatsa, Ulubey, Perşembe, Piraziz, Bulancak, Çarşamba, Terme, Salıpazarı, Tekkeköy ve Arsin Kaymakamlıklarından ve İlçe Müdürlüklerinden katılımla Ordu’da; Batı Karadeniz ayağı ise Düzce, Sakarya, Zonguldak Valiliklerinden, Alaplı, Yığılca, Kaynaşlı ve Kocaali Kaymakamlıklarından ve İlçe Müdürlüklerinden katılımla 21 Haziran 2023’te Sakarya’da düzenlendi.

Toplantılara ILO Türkiye Ofisi’nden Kıdemli Program Yöneticisi Nejat Kocabay ile Kıdemli Proje Koordinatörleri Ayşegül Özbek Kansu ve Mehmet Koray Abacı; ÇSGB Çalışma Genel Müdürlüğü’nden Çalışma Uzmanı Elif Bor ve Çalışma Uzmanı Zeynep Baygeldi ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sektör Yöneticisi Mehmet Caner Demir’in yanı sıra Ordu Vali Yardımcısı Levent Yetgin, Giresun Vali Yardımcısı Vekili Nurullah Cemil Erciyas, Sakarya Vali Yardımcısı Selda Dural, Düzce Vali Yardımcısı Talha Altuntaş, Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Fatsa Kaymakamı Avni Kula, Ulubey Kaymakamı Süleyman Arat, Bulancak Kaymakamı Ünal Koç, Piraziz Kaymakam Vekili Kezban Yerlikaya, Çarşamba Kaymakamı Şükrü Yıldırım, Terme Kaymakamı Metin Maytalman, Tekkeköy Kaymakamı Dr. Polat Kara, Ordu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdür Vekili Ali Yıldız, Giresun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa Sarı, Trabzon Çalışma ve İş Kurumu İl Müdür Yardımcısı İbrahim Büyük, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya, Düzce Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ferhat Acar başta olmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumu, Milli Eğitim, Tarım ve Orman, Aile ve Sosyal Hizmetler İl ve İlçe Müdürlükleri’nden, Belediyelerden ve Pikolo Derneği’nden temsilciler katıldı.