ILO Açık Erişim politikası

Uluslararası Çalışma Örgütü açık erişime geçiyor

ILO’nun tüm yeni bilgi ürünleri, ILO’ya atıf yapılmak şartıyla önceden izin alınmaksızın herkes tarafından kullanılabilecek.

Haberler | 03 Mayıs 2023 Çarşamba
© Yutthana Gaetgeaw
CENEVRE (ILO Haber) – Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), tüm bilgi ürünlerinin herkes tarafından kullanılmasını kolaylaştıracak Açık Erişim Politikası’nı yürürlüğe koydu.

ILO Açık Erişim Politikası, kamu tarafından finanse edilen araştırma veya çalışmaların sonuçlarının, erişilebilirlik, görünürlük ve etkisini artırmak amacıyla kullanım için kamuya açık hale getirilmesi gerektiğini savunan temel etik ilkeyi destekliyor.

3 Mayıs 2023 itibarıyla, ILO’nun tüm yeni bilgi ürünleri, ILO’ya atıf yapılmak şartıyla önceden izin alınmaksızın herkes tarafından kullanılabilecek.

Politika, kadar ILO tarafından yayınlanan veya kullanıma sunulan, raporlar ve yayınlardan videolara ve veri setlerine tüm materyali kapsıyor.

ILO, bilgi neslinin ön saflarında yer almaya çalışıyor ve çalışma yaşamına ilişkin materyalimizin hükümet, işveren ve işçi sosyal ortaklarımız ve daha geniş paydaş kitlemizin kolayca kullanımına açık olması hayati önem taşıyor."

Gilbert F. Houngbo, ILO Genel Direktörü
Gilbert F. Houngbo, ILO Genel Direktörü şöyle konuştu: “ILO, bilgi neslinin ön saflarında yer almaya çalışıyor ve çalışma yaşamına ilişkin materyalimizin hükümet, işveren ve işçi sosyal ortaklarımız ve daha geniş paydaş kitlemizin kolayca kullanımına açık olması hayati önem taşıyor. Açık Erişim Politikası vasıtasıyla, herkese açık olan daha adil bir bilgi sistemi yaratmaya çalışıyoruz.”

ILO Açık Erişim Politikası, yalnız 3 Mayıs 2023’ten itibaren üretilen materyal için geçerli olacak. Bu tarihten önce yayınlanmış olanlar, daha önce mevcut olan lisanslama koşullarına tabi olmaya devam edecek.

ILO, Creative Commons BY 4.0. licence (CC BY 4.0) kullanımı yoluyla, ürünlerine Açık Erişim tanıyacak. Bu, en açık Creative Commons lisansıdır ve yazar/yaratıcının, ki bu durumda ILO’dur, adına atıf yapıldığı sürece, eserin her türlü amaçla kopyalanması, dağıtılması ve uyarlanmasına (çeviri dahil) izin vermektedir.

“Artık herkes, CC BY 4.0 lisansıyla her türlü ILO bilgi ürününü izin istemeksizin alabilir, uyarlayabilir, kopyalayabilir, içinden çekilen parçaları yeniden kullanabilir, veya çevirebilir. Tek koşul, materyalin kaynağı olarak ILO’yu belirtmektir. Hükümetler, örgütler ve bireyleri bu değerli kaynaklardan en geniş biçimde yararlanmalarını teşvik ediyoruz” dedi ILO İletişim ve Halkla İlişkiler Departmanı Direktörü Martin Murphy.

ILO Açık Erişim Politikası hakkında daha fazla bilgi için: ilopubs@ilo.org