ILO’dan fındık üreticisi firmalara eğitim

ILO fındık üreticisi firmalara yönelik kapasite geliştirme eğitimleri ile çocuk işçiliği konusunda farkındalığı artırmayı hedefliyor.

Haberler | 28 Nisan 2023 Cuma
ANKARA (ILO Haber) – Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), fındık üreticisi firmaların çalışanlarına çocuk işçiliğiyle mücadele konusunda farkındalık kazandırmak üzere özel sektör kapasite geliştirme eğitimlerine devam ediyor.

Türkiye’de Mevsimlik Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesine Yönelik Kapsamlı Model Projesi kapsamında 27 ve 29 Mart 2023 tarihlerinde çevrimiçi olarak düzenlenen eğitimlere Karadeniz Bölgesinde fındık alanında faaliyet gösteren Balsu Gıda, Durak Fındık, Gürsoy Fındık, Noor Fındık, Ofi Gıda, Özyılmaz Fındık, Poyraz Fındık, Sabırlar Fındık, Yavuz Fındık ve Yavuzkan Fındık firmalarından ziraat mühendisleri, sürdürülebilirlik uzmanları ve sosyal çalışmacılar katıldı.

İki gün süren ve Kıdemli Proje Koordinatörü Ayşegül Özbek Kansu’nun açılış konuşması ve tanıtım sunumuyla başlayan eğitim, Düzce Üniversitesi’nden Dr. Çetin Yılmaz ve Cumhuriyet Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Abdulkadir Yüksel tarafından verildi. Eğitim kapsamında, mevsimlik gezici tarımda çocuk işçiliğinin önlenmesine yönelik araçlar ve uygulamalar ana başlığı altında çalışan/çalışma riski altında olan çocuklar ve aileleriyle iletişim, müdahale yöntemleri, vaka yönetimi ile farkındalık arttırma ve savunu alt başlıkları için dört ayrı oturum yapıldı.

50’ye yakın katılımcının yer aldığı iki günlük eğitim çevrimiçi olarak düzenlendi. Eğitimlerin sonunda 46 katılımcı sertifika almaya hak kazandı. Eğitimin ardından içerikle ilgili katılımcı anketi düzenlenerek yeni dönem planlamaları için geri bildirim alınması amaçlandı.

Proje kapsamında yıl içerisinde farklı hedef gruplar için benzer içerikli eğitimlerin düzenlenmesi hedefleniyor.