ILO Urfa, Adıyaman ve Diyarbakır’daki Tarım İş Aracılarına Eğitim Düzenledi

Eğitimlerle, çocuk işçiliğiyle mücadelede önemli bir aktör olan tarım iş aracıları bilgilendirildi.

Haberler | 03 Şubat 2023 Cuma
ŞANLIURFA/DİYARBAKIR (ILO Haber) – Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Şanlıurfa ve Diyarbakır’da tarım iş aracılarına yönelik eğitim düzenledi.

ILO’nun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) Çalışma Genel Müdürlüğü ile yürüttüğü, FERRERO kaynaklarıyla finanse edilen ve Pikolo Derneği'nin uygulama ortağı olduğu "Mevsimlik Tarımda Fındık Hasadında Çocuk İşçiliğinin En Kötü Biçimlerinin Sona Erdirilmesi Projesi" kapsamında 31 Ocak-1 Şubat 2023 tarihlerinde Şanlıurfa'da Tarım İş Aracıları Eğitimi düzenlendi. Eğitime Şanlıurfa ve Adıyaman’dan iş aracılarının katıldı.

Aynı eğitim ILO’nun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) Çalışma Genel Müdürlüğü ile yürüttüğü, Avrupa Çikolata, Bisküvi ve Şekerleme Sanayi Kuruluşu (CAOBISCO) kaynaklarıyla finanse edilen ve Pikolo Derneği'nin uygulama ortağı olduğu "Türkiye’deki Mevsimlik Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesine Yönelik Kapsamlı Model Projesi" kapsamında 1-2 Şubat 2023 tarihlerinde sırasıyla Şanlıurfa ve Diyarbakır'da düzenlendi.

Eğitimlerde Prof. Dr. Murat Gürkan Gülcan "Çocuk İşçiliği ve Eğitim", İSG Uzmanı Ertan Uzunçakmak "Tarımda İş Sağlığı ve Güvenliği", İş ve Meslek Danışmanı Cengiz Buzkuş "Tarım İş Aracıları Yasal Sorumlulukları" konularında eğitim verdi.

Eğitimlere Şanlıurfa, Adıyaman ve Diyarbakır'dan toplam 114 tarım iş aracısı katıldı. Eğitim sonunda tarım iş aracılarına Şanlıurfa İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan sertifikalar verildi.

Eğitimlere dair bilgi veren ILO Kıdemli Proje Koordinatörü Koray Abacı “ILO Türkiye Ofisi olarak mevsimlik tarımda çocuk işçiliğinin önlenmesi alanında projeler yürütüyoruz. Tarladan sofralara kadar gelen ürünlerde ve de ihracatta mevsimlik tarım işçilerinin emeği var. Tarımsal sektördeki işgücünün önemli bir kısmını oluşturan mevsimlik tarım işçilerinin işgücüne katılımında tarım iş aracılarının önemli bir rolü var. Ayrıca çocuk işçiliğiyle mücadelede de kilit rol üsteleniyorlar. Dolayısıyla tarım iş aracılarının hem bilgilendirilmeleri hem çocuk işçiliğiyle mücadele konusunda farkındalıklarının artırılması hem de "Tarımda İş Aracılığı Yönetmeliği"nde de belirtildiği gibi kayıtlı bir biçimde çalışmaları oldukça önemli. Düzenlediğimiz bu eğitimlerle tarım iş aracılarını bilgilendirmeyi ve hasat döneminde de sonuçlarını görmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.