ILO, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Sutopu Federasyonu Elele Verdi, Mevsimlik Tarım İşçisi Ailelerin Çocukları Yüzme Öğrendi

Haberler | 13 Aralık 2022 Salı
ANKARA (ILO Haber) – Mevsimlik tarım işçisi ailelerin çocukları yaz döneminde yürütülen çalışmalar kapsamında yüzme öğrendi.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) ve Türkiye Sutopu Federasyonu’nun (TSF) yaptığı iş birliği protokolü kapsamında, yaz döneminde 12 ilde açılan yüzme kursları ile toplam 498 çocuk yüzme öğrendi.

Yüzme kursları, mevsimlik tarım işçilerinin yoğun olarak bulunduğu Adana, Bursa, Düzce, Eskişehir, Giresun, İzmir, Manisa, Ordu, Sakarya, Samsun, Trabzon ve Zonguldak illerinde düzenlendi. Protokol kapsamında, mevsimlik tarım işçiliği yapan ailelerin çocukları tespit edilerek GSB bünyesindeki spor tesislerinde düzenlenen yüzme kurslarına yönlendirildi, çocuklara yüzme malzeme ve ekipmanı sağlandı, kursa gidiş gelişleri organize edildi ve takipleri yapıldı. Yüzme kurslarına katılan çocuklara ayrıca, milli sporcuların katılımı ile kariyer rehberliği etkinlikleri düzenlendi, sporcu kazanımına yönelik faaliyetler yapıldı.

Spor çocuk işçiliğiyle mücadelede önemli bir araç

ILO Türkiye Ofisi’nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü ile yürüttüğü Mevsimlik Tarımda Çocuk İşçiliği ile Mücadele Programı kapsamında, yaz döneminde çalışan ya da çalışma riski bulunan çocukların tarlaya değil okula gitmesi için birçok faaliyet yapılıyor. Çalışmalar sonucunda, Nisan-Eylül 2022 tarihleri arasında göç alan 17 ilde 6-18 yaş aralığındaki 7.679 çocuk eğitim ve diğer faaliyetler yoluyla çalışma yaşamından çekildi ve/veya çalışmaya başlaması önlendi. Akademik, eğitsel, sosyal ve kültürel alanlarda verilen eğitimler ve çeşitli faaliyetler ile çocukların yeni yaşam becerileri kazanmaları sağlandı.

Bu yıl ilaveten, GSB ve TSF ile iş birliği yaparak çocukların yüzme öğrenmelerine de öncülük edildi. Sadece yüzme dersiyle sınırlı olmayan bu işbirliği ile çocukların sporcularla tanışmaları ve örnek almaları, kendilerine spora dair hedefler koymaları ve içlerinden yetenekli olanların belirlenerek seçilmesi de hedeflendi. 2022 yılı Ağustos ve Eylül aylarında mevsimlik tarım işçisi göçü alan 12 ilde açılan yüzme kursları aracılığıyla 498 çocuğun yüzme öğrenmesi sağlandı. Kurslar ile bir çok çocuğun kendine güveni arttı, bir çoğu sporcu olabileceğini ve sporcu olursa hayatında nelerin değişebileceğini gördü.

ILO ve TSF, geçen hafta Ankara’da düzenlenen ve ulusal televizyon kanallarından da canlı yayımlanan Kadınlar Türkiye 1. Lig Sutopu Müsabakaları sırasında saha kenarına yerleştirilen bir görsel ile, çocuk haklarına ve çocuk işçiliği ile mücadeleye dikkati çekti.

ILO ile GSB ve TSF arasında imzalanan iş birliği protokolü, mevsimlik tarım işçisi ailelerin hasat sırasında dönemsel olarak konakladıkları illerde çocukların yüzme kursları aracılığıyla yüzme öğrenmeleri, çocukların erken yaşlarda su sporlarına yönlendirilmesi, yetenekli çocukların keşfedilmesi ve bilinçli sporcuların ortaya çıkmasının desteklenmesi amacını taşıyor. İşbirliği ile, GSB tarafından yürütülen “Yüzme Bilmeyen Kalmasın” projesi kapsamında çalışan veya çalışma riski altında bulunan çocukların hem yüzme öğrenmesi hem de proje illerindeki sutopu altyapısına sporcu kazandırılması, korunmaları ve gelişimlerine katkı bulunması hedefleniyor. İşbirliği bu yolla, ILO’nun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) ile yürüttüğü Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Programı kapsamındaki projelerdeki mevsimlik tarım işçisi ailelerin çocuklarının tarım işlerinde çalıştırılmalarının önlenmesi hedefine spor aracılığı ile destek oluyor.