ILO ve Sahadaki Paydaşları Hasat Dönemini Değerlendirdi

Mevsimlik Tarımda Fındık Hasadında Çocuk İşçiliğinin En Kötü Biçimlerinin Sona Erdirilmesi Projesi kapsamında 2022 hasat dönemi faaliyetleri değerlendirildi

Haberler | 09 Aralık 2022 Cuma
TRABZON / SAMSUN / ZONGULDAK (ILO Haber) – Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “Mevsimlik Tarımda Fındık Hasadında Çocuk İşçiliğinin En Kötü Biçimlerinin Sona Erdirilmesi Projesi” kapsamında “Hasat Değerlendirme Toplantıları” yapıldı.

FERRERO tarafından finanse edilen projenin Kıdemli Proje Koordinatörü Koray Abacı ile projenin yerel uygulama ortağı olan Pikolo Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Kulübü Derneği yetkilileri yerel paydaşları ziyaret etti.

Proje illeri olan Trabzon, Samsun ve Zonguldak’ta 29 Kasım- 2 Aralık 2022 tarihleri arasında düzenlenen programda, 2022 hasat dönemi faaliyetleri değerlendirildi, önümüzdeki yıl yapılması planlanan faaliyetler konuşuldu.

Trabzon’da düzenlenen ilk toplantıda yetkililer İŞKUR Trabzon İl Müdürü, Arsin Kaymakamı, Arsin İlçe Tarım Orman Müdürü, Arsin İlçe Milli Eğitim Müdürü, Arsin İlçe Sağlık Müdürü ile Arsin İlçe Gençlik ve Spor Müdürü ile görüştü.


Samsun ziyaretinde, Terme Kaymakamı, Terme Halk Eğitim Kurum Müdürü, Terme Arsin İlçe Milli Eğitim Müdürü, Terme İlçe Tarım Orman Müdürü, İlçe Emniyet Müdürü, İlçe Jandarma Komutanı ile Salıpazarı Kaymakamı, Salıpazarı İlçe Tarım Orman Müdürü, Salıpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü, İlçe Emniyet Müdürü, İlçe Jandarma Komutanı ve Tekkeköy Kaymakamı, Halk Eğitim Kurum Müdürü, Tekkeköy Belediye Başkan Yardımcısı, Tekkeköy İlçe Milli Eğitim Müdürü, İlçe Emniyet Müdürü ve İlçe Jandarma Komutanı ziyaret edildi.


Ziyaretin son durağı Zonguldak’ta ise Alaplı Kaymakamı, İlçe Milli Eğitim Müdürü, Şube Müdürü ve MEBBİS Yöneticisi ile görüşüldü ve değerlendirmelerde bulunuldu.

Toplantılara dair bir değerlendirmede bulunan Abacı şunları söyledi: “Faaliyet gösterdiğimiz proje ilçelerinde kaymakamlarımız önderliğinde tüm ilgili kamu paydaşlarımız ile bir araya gelme fırsatı bulduk. Söz konusu görüşmelerde, FERRERO tarafından finanse edilen proje kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin fikir alışverişinde bulunarak, önümüzdeki döneme ilişkin çalışmalarla ilgili katkılarını alma fırsatı yakaladık. Kamu paydaşlarımızın konuyu sahiplenmeleri ve önümüzdeki dönem gerçekleştireceğimiz faaliyetlere ilişkin verdikleri çok değerli katkılar neticesinde ILO olarak sahada daha etkin çalışmalar yürütebileceğimiz inancını taşıyoruz.”

Proje kapsamında 2022 hasat döneminde yapılanlar

Proje kapsamında 2022 hasat döneminde 3 proje ilinde toplam 5 Sosyal Destek Merkezi açıldı ve bu merkezlerde 3 Eğitim Koordinatörü, 10 Çocuk Tespit Öğretmeni, 77 Öğretmen ve 11 Destek Personeli görev aldı. Yaz döneminde, belirtilen üç ilde, 1234 çocuğun mevsimlik tarımda çalışması önlendi ve/veya çalışanlar iş yaşamından çekildi. ILO’nun uygulama ortağı Pikolo Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nin desteğiyle saha çalışanları 518 aileye ulaşarak danışmanlık ve farkındalık yaratma çalışmaları uyguladı. İlaveten, 2022 hasat döneminde eğitim hizmetlerine yönlendirilen ve kış döneminde Şanlıurfa’da ikamet eden 100 çocuğun kış dönemi örgün eğitim devam durumu aile ve okul ziyaretleri ile yakından izlendi ve izlenmeye devam ediyor.

Bu yıl ayrıca, Temmuz 2022'de Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Sutopu Federasyonu ve ILO Türkiye Ofisi arasında imzalanan işbirliği protokolü ile 67 çocuk konakladıkları illerde açılan yüzme kursları aracılığıyla yüzme öğrendi, uluslararası ve ulusal sporcularla tanışma fırsatı buldu ve spora teşvik edildi.