ILO 190 Sayılı Sözleşmenin Uygulanması Yolunda Önemli Bir Adım Daha: Öz İplik İş Sendikası “Şiddete Sıfır Tolerans” Politika Belgesini imzaladı

Haberler | 15 Kasım 2022 Salı
HAK-İŞ Konfederasyonu’nun tekstil ve hazır giyim sektöründe örgütlü olan üyesi Öz İplik İş Sendikası, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 190 Sayılı Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizin Ortadan Kaldırılması Sözleşmesi‘nin toplu iş sözleşmelerine uyarlanması da dahil çalışma yaşamında şiddet ve tacizin önlenmesi amacıyla “Şiddete Sıfır Tolerans” Politika Belgesini 11 Kasım 2022 tarihinde Ankara’da imzaladı ve uygulamaya koydu.

İmza törenine, ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan, Öz İplik İş Sendikası Genel Başkanı Rafi Ay, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, IndustriAll Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Yöneticisi Armelle Seby, Öz İplik İş Sendikası Kadın Komitesi Başkanı Fulya Pınar Özcan, ILO Türkiye Kıdemli Program Yöneticisi Ebru Özberk Anlı, Toplumsal Cinsiyet ve Sosyal Diyalog Yöneticisi Dr. Ayşe Emel Akalın ile tekstil sektöründe faaliyet gösteren markaların ve tedarikçi firmaların temsilcileri katıldı. Tören kapsamında gerçekleştirilen etkinliğe tekstil ve hazır giyim sektöründe örgütlü olan DİSK Tekstil İşçileri Sendikası ve TÜRK-İŞ Konfederasyonu üyesi DERİTEKS Sendikası da katıldı.

Etkinlikte konuşan ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan, “Öz İplik İş Sendikasının bu toplantı vesilesiyle “Şiddete Sıfır Tolerans” belgesini imzalamış olması çok önemli. Biz de bu çalışmalara destsek vermekten memnuniyet duyuyoruz,“ dedi.

“İşyerinde şiddet ve tacizin önlenmesini amaçlayan ILO 190 sayılı sözleşmenin onaylanması konusu çok ivme kazandı ve onaylanması yönünde tabandan çok fazla talep geliyor. Aynı şekilde sözleşmenin onaylanmasına yönelik çalışmaların tabandan tavana yaygınlaştırılması da elzem.”

Öz İplik İş Sendikası Genel Başkanı Rafi Ay ise sendkanın uzun yıllardır, işyerlerinde şiddet ve tacizle mücadele konusunda toplumsal duyarlılığı ve bilinç düzeyini geliştirmeyi amaçlayan planlı çalışmalar yürttüğünü söyledi.

Rafi Ay “Şiddete Sıfır Tolerans Belgesi imzaladığımız ilk belge değil ancak hiç şüphesiz bu belge ile konunun bizler için ehemmiyetini ve bu noktadaki kararlılığımızı bir kez daha net bir şekilde ortaya koymuş oluyoruz,” şeklinde konuştu.

İmza töreni etkinliğinde ayrıca ILO Türkiye Ofisi Kıdemli Program Yöneticisi Ebru Özberk Anlı ILO 190 sayılı sözleşmenin önemine ilişkin sunum yaptı ve ILO Türkiye Ofisi Toplumsal Cinsiyet ve Sosyal Diyalog Yöneticisi Dr. Ayşe Emel Akalın’ın moderatörlüğünd tekstil sektöründeki işyerlerinde taciz ve şiddetin önlenmesine ilişkin yol haritasının belirlenmesi amacıyla bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildi.