Haber

ILO Türkiye Ofisi Esnafa Destek Oluyor

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi, Covid-19 salgınının ekonomik ve sosyal etkileri ile mücadeleye katkı verilmesi amacıyla, iki ayrı programla gelir kaybına uğrayan, başta esnaflar olmak üzere küçük ölçekli işletmelere toplamda 11 Milyon TL finansal destekte bulunuyor.

Haberler | 05 Temmuz 2021 Pazartesi
Destek programlarından ilki olan “Kırtasiyeci Esnafı Destek Programı”; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü iş birliğinde gerçekleştiriliyor ve kırtasiyecilik pera-kende sektöründeki işletmelere toplam 6 Milyon TL mikro finans desteği sunuyor. Ankara, İstanbul, Bursa, Konya, Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Mersin, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Eskişehir, Denizli, Ordu illerinde faaliyet gösteren 1200 esnafa, esnaf başına 5000 TL geri ödemesiz finansal destek ve-rilmesi hedefleniyor.

Ülkemizde yaşayan Geçici Koruma Kapsamında Suriyeliler ve Uluslararası Koruma Statu/Başvuru sahiplerine yönelik tasarlanan ikinci program “İşime Devam Ediyorum” ise ILO Türkiye Ofisi ve İnsani Gelişme Vakfı (INGEV) işbirliğinde yürütülüyor. İstanbul, Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Mer-sin, Hatay, Kahramanmaraş, İzmir illerinde faaliyet gösteren ve 1000 Mülteciler sahipli/ortaklı küçük işletmelerin, işletme başına 5000 TL finansal destekten yararlanması hedefleniyor.

Programlarla, hedeflenen işletmelerde gelir kaybının kısmen telafi edilmesi, faaliyetlerin devamına destek olunması, istihdam kaybının önlenmesi, genel çalışma ve iş sağlığı ve güvenliği koşullarının sağlanması alanlarında olumlu sonuçlar elde edilmesi amaçlanmaktadır.

Programlar, ILO Türkiye Ofisinin, Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürüttüğü ve ABD Dışişleri Bakanlığı Nüfus, Mülteciler ve Göç Bürosu (USBPRM) ve AB tarafından finanse edilen “Türkiye’de Mülteciler ve Ev Sahibi Topluluklar için İnsana Yakışır İş Fırsatları Projesi” ve “Türkiye’de Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Ev Sahibi Topluluklar için İş Yaratma ve Girişimcilik Fırsatları Projesi” finansal desteğiyle hayata geçirilmektedir.

Programlar ile detaylı bilgi ve başvurular için ilgili linkler aşağıdadır:

Kırtasiyeci Esnafı Destek Programı: https://forms.ailevecalisma.gov.tr/uigm/form/

“İşime Devam Ediyorum”Mültecilere ait Küçük Ölçekli İşletmeler için Mikro Finans Destek Programı: https://isimedevamediyorum.com/