Haber

ILO Türkiye Ofisi ve IKMIB’den Yepyeni Sosyal Uygunluk Kitapçıkları

İstanbul Kimyasal ve Kimyasal Mamüller İhracatçılar Birliği (İKMİB) ve ILO Türkiye Ofisi Plastik, Kimya ve Kimyasal Mamüller Sektöründe sosyal uygunluk kitapçıkları yayınladı.

Haberler | 23 Haziran 2021 Çarşamba
Plastik, Kimya ve Kimyasal Mamüller Sektöründe Uluslararası tedarik zincirleri iştirakçi firmaları başta olmak üzere tüm firmaların sosyal uygunluk denetimi standartlarına ilişkin temel bilgiler ve standartlar için İKMİB’le beraber kitapçıklar hazırlanmıştır.

İçinde Sosyal Uygunluk Kriterleri, ülke ulusal İş Kanunu, İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatı, Çevre Kanunu, yabancıların çalışma izni ve daha pek çok alanda rehber niteliğindeki bu kitapçıklar kamuoyu ve ilgili kurum ve kuruluşları bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.

Sosyal uygunluk, işletmeleri çalışanlarına ve çevreye nasıl davrandığının ve sosyal sorumluluk kavramını kendi içinde ve etki alanlarında nasıl uyguladığının göstergesidir, bu sebeple ILO’nun iki ana hedefi olan sosyal adalet ve insana yakışır işlerin en önemli parçalarından biridir ve Sosyal Uygunluk Kriterleri ülke ulusal İş Kanunu, İş Sağlığı Ve Güvenliği Mevzuatı, Çevre Kanunu ve markanın sosyal uygunluk standartları ile doğrudan ilgilidir.

Bu kitapçıklar ABD Dışişleri Bakanlığı Nüfus, Mülteciler ve Göç Bürosu (USBPRM) tarafından finanse edilen Türkiye’de Mülteciler ve Ev Sahibi Topluluklar için İnsana Yakışır İş Fırsatları Projesi kapsamında hazırlanmış ve kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Kitapçıklar