Mevsimlik tarımda çocuk işçiliğinin sona erdirilmesine yönelik İstanbul ve Şanlıurfa’da faaliyetler gerçekleştirildi

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ortaklığında yürütülen “Türkiye’deki Mevsimlik Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesine Yönelik Kapsamlı Model Projesi”* kapsamında Ocak-Mart aylarında Sektörlerarası Platform Toplantısı ile kadınlara yönelik eğitim faaliyeti gerçekleştirildi.

Haberler | 31 Mart 2020 Salı
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ortaklığında yürütülen “Türkiye’deki Mevsimlik Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesine Yönelik Kapsamlı Model Projesi” kapsamında Ocak ayında İstanbul’da Sektörlerarası Platform Toplantısı gerçekleştirildi. Fındık ve pamuk/tekstil sektörü temsilcilerinin yanı sıra kamu, sosyal taraf ve sivil toplum temsilcilerinin katıldığı toplantıda çocuk işçiliğine ilişkin uluslararası ve ulusal çerçeve, proje faaliyetleri, fındık ve pamuk tedarik zincirlerinde aktörler ve çocuk işçiiliği ile mücadeleye ilişkin sunumlar gerçekleştirildi. Fındık ve pamuk/tekstil sektörü temsilcilerini gerçekleştirdekleri sosyal çalışmaları ve tecrübelerini paylaştı.

Ayrıca, Şanlıurfa Valiliği ve ilgili il müdürlükleri işbirliğinde mevsimlik tarım işçisi ailesi üyesi kadınlara yönelik olarak Şanlıurfa’da eğitim faaliyeti gerçekleştirildi. Haklar, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi, temel sağlık ve iş sağlığı ve güvenliği, mevsimlik tarımda kadın ve çocuk, sosyal yardımlar ve destekler konularında bilgilendirmede bulunuldu.

*“Türkiye’deki Mevsimlik Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesine Yönelik Kapsamlı Model Projesi”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çalışma Genel Müdürlüğü ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi ortaklığında 2012-2015 yılları arasında Ordu ilinde başlatılan, 2015-2018 döneminde Ordu ilinin yanı sıra Düzce, Sakarya ve Şanlıurfa illerine yaygınlaştırılan proje, 2020 yılı sonuna kadar devam edecek.

Projenin genel hedefi, hükümetin Ulusal İstihdam Stratejisi (2014-2023) ve Çocuk İşçiliği ile Mücadele Ulusal Programı (2017-2023)’nda yer alan çerçeve doğrultusunda mevsimlik tarım işlerinde çocuk işçiliğinin en kötü biçimlerinin ortadan kaldırılmasına katkıda bulunmaktır. Çocukların en kötü biçimlerdeki işlerden çekilmesi ve risk altındaki çocukların çalışma yaşamına girmesinin önlenmesi için geliştirilen stratejik müdahale modeli ile aynı zamanda politika geliştirme ve uygulama sürecine katkıda bulunulması, ulusal ve yerel kapasitenin güçlendirilmesine katkı sağlanması ve konuya ilişkin duyarlılık geliştirilmesi amaçlanmaktadır.