Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı Çalışanlarına Yönelik Eğitim Serisinin Sonuncusu Şanlıurfa’da Başladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı çalışanlarına yönelik Yabancıların Geçici ve Uluslararası Korunması, Çalışması, Teftiş Uygulamaları ile Yargı Süreçlerine İlişkin Eğitim serisinin sonuncusu Şanlıurfa’da başladı. Eğitim ile iş müfettişlerinin var olan kurumsal kapasitelerinin, uluslararası ve yargı süreçleri konularında da desteklenerek kamu, işveren ve çalışanlara rehberlik edecek şekilde güçlendirilmesi hedefleniyor.

Haberler | 17 Haziran 2019 Pazartesi
ANKARA – Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Aile, Çalışma ve Soysal Hizmetler Bakanlığı (AÇSHB) Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü (UİGM) işbirliğinde yürütülen mülteci destek programı kapsamında AÇSHB Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı çalışanlarına yönelik “İş Teftiş Alanında Uluslararası Uygulamalar ve Yargı Süreçleri” başlıklı eğitim serisinin sonuncusu Şanlıurfa’da başladı. Eğitim 3 gün sürecek.

Program, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanı Hulusi Ay ve ILO Türkiye Kıdemli Program Yöneticisi Nejat Kocabay’ın açılış konuşmaları ile başladı.

Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı bünyesinde Adana, Ankara, Bursa, İstanbul ve İzmir’den katılan 75 İş Baş Müfettişi, İş Müfettişi ve İş Müfettiş Yardımcısına yönelik eğitim Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Karadeniz öncülüğünde bir grup eğitmen tarafından veriliyor.

Program kapsamında Rehberlik ve Teftiş Başkanlığından İş Başmüfettişi Onur Batuman kurumun görev ve faaliyet alanlarını anlatırken, İş Başmüfettişi Gülcan Eriş de Yabancıların Çalışması ile ilgili Mevzuat hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Oğuz Karadeniz ise, “Türkiye’de Yabancıların Sosyal Güvenliği ve İşgücü Piyasasındaki Durumları” konusunda eğitim verdi.

Adalet Bakanlığı Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 22. Hukuk Dairesi Üyesi Hakim Yusuf Demirci göç, mülteci ve sığınmacılarla ilgili temel kavramları anlattı. Eğitimde teorik bilgi aktarımının yanısıra yargısal süreçlerin örnek yargı kararları ile birlikte anlatılmasıyla vaka analizleri de yapılıyor.

Program ikinci ve üçüncü gününde ILO Genel Merkezi’nden Javier Barbero ile İspanya Çalışma, Göç ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan Sergio Bescos Rubio ve Portekiz Çalışma, Dayanışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan Fernanda Campos sunumlarını yapacak.

Eğitimin sonunda, iş müfettişlerinin var olan kurumsal kapasitelerinin, uluslararası ve yargı süreçleri konularında da desteklenerek kamu, işveren ve çalışanlara rehberlik edecek şekilde güçlendirilmesi hedefleniyor.

Eğitim serisi geçtiğimiz aylarda Ankara, Adana ve Gaziantep’te düzenlenen eğitimlerle başlamıştı. Şanlıurfa’daki eğitimin sonunda toplamda 280 müfettiş eğitim almış olacak.

Eğitim, Amerikan Hükümeti tarafından finanse edilen “Suriyeli ve Ev Sahibi Topluluklar İçin İnsana Yakışır İş Fırsatlarının Desteklenmesi” Projesi ile Avrupa Birliği tarafından finanse edilen "Türkiye’de Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Ev Sahibi Topluluklar İçin İş Yaratma ve Girişimcilik Fırsatları” Projesi kapsamında düzenleniyor.