Haberler

Hayata Fırsat Projesinden KOBİ’lere “Haydi Büyütelim Bu İşi” çağrısı

- Proje kapsamında “KOBİ Güçlendirme ve Destek Programı” başlıyor. Seçilecek 50 işletmeye bir yıl boyunca hibe, teknik destek ve mentörlük desteği verilecek, firmalar yurtdışı pazarlarına açılma fırsatı bulacak

Haberler | 27 Aralık 2018 Perşembe
ANKARA – Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen “Hayata Fırsat Projesi” kapsamında “KOBİ Güçlendirme ve Destek Programı” başlatılıyor.

Proje kapsamında Türk vatandaşı ve geçici koruma sağlanan Suriyeli girişimcilere “Haydi Büyütelim Bu İşi” çağrısında bulunuluyor. Program KOBİ’lerin işlerini büyütmelerine ve dünyaya açılmalarına destek vermeyi hedefliyor. Başvurular 20 Ocak 2019 tarihine kadar www.haydibuyutelimbuisi adresinden yapılabiliyor. Firmaların başvuru formunun yanı sıra, ürün, hizmet ve hikâyelerini anlatan bir niyet mektubu yazmaları gerekiyor. Başvuran işletmeler içinden seçilecek 50 firmaya bir yıl boyunca teknik destek, hibe ve mentörlük desteği verilecek, firmalar yurtdışına açılma fırsatı bulacak.

-Kimler başvurabilir?

Başvuracak işletmelerin Türk vatandaşı veya geçici koruma sağlanan Suriyeliler tarafından kurulmuş olması ya da geçici koruma sağlanan Suriyeli ve Türk vatandaşı ortaklı bir işletme olması gerekiyor. İşletmenin en az bir yıl önce kurulmuş olması ve hali hazırda ürettiği bir ürün ya da verdiği bir hizmetin bulunması şartı aranıyor. Programa her sektörden başvuru yapılabilirken işletmede en az 5 kişinin çalışıyor olması gerekiyor.

-Seçilecek işletmeler hangi hizmetleri alacak?
Seçilecek işletmeler Uluslararası Ticaret Merkezi (ITC) tarafından yetkilendirilmiş 20 yerel danışmandan 1 yıl boyunca mentörlük desteği alacak. İşletmeler özelinde yapılacak değerlendirmeler sayesinde firmanın ihtiyaçları tespit edilecek. İşletmelere özel ticari iş planları hazırlanacak, uygulanması için teknik destek ve mikro-hibe verilecek. ITC’nin desteğiyle yurtdışı pazarlarına açılma fırsatları sağlanacak. Firmalar, program sonunda geliştirdikleri iş planlarını melek yatırımcılara sunma imkanı bulabilecek.

-Başvuru için gereken belgeler

1. Başvuru Formu
2. Niyet Mektubu
3. İşletme Kuruluş Belgeleri
4. Patent/Faydalı Model Belgesi
5. Sosyal Güvenlik Kurumundan Alınması Gereken Belgeler
6. Vergi Borcu Yoktur Yazısı

Tam adı “Türkiye’de Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Ev Sahibi Topluluklar için İş Yaratma ve Girişimcilik Fırsatları Projesi” olan Hayata Fırsat Projesi Türkiye’de geçici koruma altındaki Suriyeliler ve Türk vatandaşlarını ekonomik ve sosyal olarak güçlendirmeyi ve işgücü piyasası ve yönetişim mekanizmalarını güçlendirmeyi amaçlıyor. Bu doğrultuda, proje boyunca mesleki eğitimler, girişimcilik ve farkındalık eğitimleri verilecek, teşviklerle girişimcilik desteklenecek.