Guy Ryder ILO Genel Direktörü olarak ikinci bir dönem için yeniden seçildi

Guy Ryder ILO Yönetim Kurulu tarafından resmi olarak 1 Ekim 2017 tarihinde başlamak üzere ikinci bir dönem için yeniden seçildi.

Haberler | 08 Kasım 2016 Salı
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Yönetim Kurulu, Guy Ryder’ı Ekim 2017’de başlamak üzere kuruluşun Genel Direktörü olarak ikinci bir beş yıllık dönem için yeniden seçti.

Guy Ryder seçimde ILO Yönetim Kurulu’nun 56 üyesinden 54’ünün oyunu aldı. Ryder’ın tek aday olarak katıldığı seçim ILO’nun Cenevre’deki merkezinde gerçekleşti.

Ryder yeniden seçilmesinin ardından ILO Haberlere şu açıklamayı yaptı: “Yönetim Kurulu’na, bu tazelenmiş güvenleri için teşekkür ediyorum. Görevdeki ikinci dönemim, çalışma yaşamında daha önce benzeri görülmemiş ve dönüştürücü bir değişim sürecinden geçilirken başlayacak. Bu değişimin gereklerini yerine getirmemiz için sahip olduğumuz bir avantaj kendine özgü üçlü yapımızdır: hükümetler, işveren ve işçi temsilcileri, çalışma yaşamının geleceğinin şekillendirilmesinde ve uluslararası politikanın merkezine sosyal adaletin yerleştirilmesinde önemli bir rol oynayacaktır.”

“Sosyal adaletin derinden rahatsızlık yaratacak ölçülerde reddinin toplumlarımızda istikrar ve sonuçta barış açısından gerçek bir tehdit oluşturduğunu” vurgulayan Ryder üyelere, kuruluşu Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündeminin insana yakışır işlerle yaşama geçirilmesinde öncü konumuna getirmeleri çağrısında bulundu.

Çalışma dünyasında 35 yıllık deneyim

ILO’nun 10’uncu Genel Direktörü olan Guy Ryder büyük bölümü uluslararası düzeyde olmak üzere çalışma yaşamında yaklaşık 35 yıllık deneyime sahiptir.

Ryder ilk kez Mayıs 2012’de ILO Genel Direktörü olarak seçilmiş, görevini Eylül 2012’de Juan Somavia’dan devralmıştır.

Ryder göreve gelmesinden bu yana ILO’nun G20’deki, BRICS’deki ve kırılgan durumda, çatışmalardan etkilenen ülkelerin oluşturdukları g7+ grubundaki rolünü güçlendirmiştir. ILO ayrıca Dünya Bankası ile yeni girişimler geliştirmiş, İnsana Yakışır İş Gündemini BM’nin 2030 Gündeminin merkezine yerleştirmiştir.

Guy Ryder kariyerine Londra’da Uluslararası Sendikalar Kongresi’nde başlamıştır. 1998 yılında İşçi Faaliyetleri Bürosu Direktörü olarak ILO’ya katılmıştır. 2010 yılında Uluslararası Çalışma Standartları ve çalışma Yaşamında Temel İlkeler ve Haklardan sorumlu Direktör, 2012 yılında da ILO Genel Direktörü olmuştur.

1956 yılında Liverpool’da (Birleşik Krallık) doğan Ryder Cambridge ve Liverpool üniversitelerinde eğitim görmüştür.