Dünya İnsani Zirvesi

Dünya İnsani Zirvesi vesilesiyle ILO ‘Suriye Mülteci Krizinde İnsana Yakışır İşin Rolü: ILO Deneyimi’ konulu bir Yan Etkinlik düzenliyor

23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul’da yapılacak olan Dünya İnsani Zirvesi çerçevesinde 23 Mayıs 2016 Pazartesi günü 08:30 – 10:00 saatleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Galata Salonu’nda ‘Suriye Mülteci Krizinde İnsana Yakışır İşin Rolü: ILO Deneyimi’ konulu bir yan etkinlik gerçekleştirilecektir.

Haberler | 19 Mayıs 2016 Perşembe
Moderatörlüğünü ILO Genel Direktörü Guy Ryder’ın yapacağı etkinliğin açılış konuşmasını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun yapacak ve etkinlik tüm katılımcılara açık olacaktır. 

Dinleyicilerin aktif katılımıyla interaktif bir panel tartışması biçiminde düzenlenecek olan etkinliğin amacı insanların zorla yerlerinden edildiği, göçe zorlandığı durumlarda önemli bir hedef olarak insana yakışır işin desteklenmesiyle ilgili iyi uygulamaları gözden geçirmek suretiyle kalkınmada işbirliği ve insani yardım arasındaki bağı güçlendirmektir. Etkinlik süresince, böyle bir yaklaşımı desteklemek için gerekli olan politika ve programlar tartışılacak, bu kapsamda Türkiye’deki Geçici Koruma Yönetmeliği ve Geçici Koruma Sağlanan Yabancıların Çalışma İzinlerine Dair Yönetmelik ile diğer bağlantılı destek faaliyetleri örnek olarak kullanılacaktır. Yan etkinlik ayrıca insani yardım faaliyetlerinin insana yakışır iş fırsatları yaratmayı, riske açık gruplara yönelik korumaları artırmayı ve bu grupların direnç ve dayanıklılığını güçlendirmeyi amaçlayan kalkınmada işbirliği faaliyetleriyle nasıl daha uyumlu hale getirilebileceği konusunda daha bilgilendirilmiş bir anlayış kazanılmasını sağlayacaktır.

Etkinlikte ayrıca hem mülteciler hem de riske açık ev sahibi topluluklar için insana yakışır işin desteklenmesine yönelik kalıcı çözümler ele alınacaktır.

Etkinliğin konuşmacıları arasında Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Başkanı Ergün Atalay; Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erol Kiresepi, Kilis Valisi Süleyman Tapsız ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı İnsani ve Sosyal Gelişme Genel Koordinatörü Adalet Budak Akbaş yer alacaktır.

Program için lütfen ziyaret ediniz