Cinsiyet Eşitliği

ILO’nun düzenlediği kadın istihdamı kısa film yarışması sonuçlandı

Kısa belgesel film yarışması birincilik ödülünün sahibi "Kadından hakim savcı doktor oluyor da oto lastikçisi neden olmasın" diyerek 35 yıldır oto lastikçiliği yapan 76 yaşındaki bir kadının gündelik hayatından bir kesit sunan ‘Hanımeli’ isimli belgesel film oldu

Haberler | 24 Mart 2016 Perşembe

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) işbirliği ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) finansmanı ile yürütülen “Kadınlar İçin Daha Çok ve Daha İyi İşler:Türkiye’de İnsana Yakışır İş için Kadınların Güçlendirilmesi” projesi çerçevesinde düzenlenen kısa belgesel film yarışmasının sonuçları 17 Mart 2016 Perşembe günü Ankara’da yapılan Ödül Töreni ile açıklandı.


“İşyerinde, aile yaşamında ve her yerde toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın istihdamına dair başarı hikayeleri”nin konu edildiği kısa belgesel yarışmasında birincilik ödülünün sahibi 35 yıldır oto lastikçiliği yapan 76 yaşındaki bir kadının gündelik hayatından bir kesit sunan ‘Hanımeli’ isimli belgesel filmin yönetmeni Celal Köken olurken ikincilik ödülünü ‘Aşk’la’ adlı kısa belgesel filmin yönetmeni Ezgi Var; üçüncülük ödülünü ise ‘Sarışın Taksi’ adlı kısa belgesel filmin yönetmeni Ekin Çalışır kazandı.

ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan; Çalışma ve Sosyal Güvenlik (ÇSGB) Bakanı Süleyman Soylu; İsveç Türkiye Büyükelçiliği Müsteşarı Tomas Bergenholtz ve İŞKUR Genel Müdür Vekili Mehmet Ali Özkan’ın açılış konuşması yaptığı ödül töreninde ödül kazanan üç belgesel filmin gösterimi yapılarak etkinliğin sunuculuğunu yapan oyuncu Meltem Cumbul’un moderatörlüğünde ödül kazanan üç filmin ana karakterleri ile kısa bir söyleşi gerçekleştirildi.

Ödül Töreninde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu “Son yıllardaki kapsayıcı politikalarıyla yerel ve ulusal ölçekte takdir toplayan İŞKUR, 21.yüzyılın inovasyon markasıdır. İŞKUR bu vizyonla hizmetlerini arttırarak faaliyetlerine devam edecektir. Kadınlarımızın istihdamının önündeki engeller kaldırılmaya ve hem toplumsal huzuru hem de ekonomik refahımızı güçlendiren politikaların sonuçları alınmaya devam etmektedir. Ülkemiz her alanda olduğu gibi kadın istihdamı konusunda da 2023 hedeflerine emin adımlarla yürümektedir ” dedi.


Kadın emeğinin önünde duran toplumsal önyargıları kırmak ve kadınların ücretli, insana yakışır işlere sahip olmalarının önemi hakkında farkındalık yaratmak ve bu nedenle gerçek kadın hikayelerini görünür kılmak amacıyla kısa belgesel film yarışması düzenlediklerini belirten ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan “Tüm hikâyeler aslında kadın işi erkek işi diye bir ayrımın olmadığının, önemli olanın adil ve eşit fırsatlar sunan bir çalışma hayatı inşa etmek olduğunun altını çiziyor,” dedi.

İŞKUR Genel Müdür Vekili Mehmet Ali Özkan ise “İŞKUR bugün 1 milyon kişiyi işe yerleştirme hedefiyle yola çıkan, yüzbinlerce insanın faydalandığı programları başarıyla uygulayan, tecrübesini ve uzmanlığını Dünya Kamu İstihdam Kurumları Birliği’ne başkanlık ederek dünya ile paylaşan, söz konusu hedeflere hem ulusal hem de bugün ödül töreninde buluştuğumuz projemizde olduğu gibi uluslararası projelerle ulaşmayı amaçlayan köklü ve etkili bir kurumdur.” şeklinde konuştu.

“Bu proje ile yenilikçi yollarla kadının güçlendirilmesi için Türkiye’yi AB sürecinde desteklemeyi amaçlıyoruz” diyen İsveç Türkiye Büyükelçiliği Müsteşarı Tomas Bergenholtz, “Bu nedenle bu proje ve İŞKUR, ÇSGB ve ILO’nun çalışmaları gerçekten çok önem taşımaktadır,” dedi.


Ödül almaya hak kazanan üç film ILO ve İŞKUR ile DİSK, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, TİSK konfederasyonlarının temsilcilerinin yanısıra Meltem Cumbul, Demet Akbağ, Mert Fırat, Hülya Koçyiğit ve Haluk Gürgen gibi sanat ve akademi camiasının önemli isimlerinin yer aldığı 11 kişilik jüri heyetinin oylarıyla belirlendi.

Ödül Töreninde birincilik ödülünü kazanan Celal Köken’e ödülünü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu verirken ikincilik ödülünü kazanan Ezgi Var’a ödülünü ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan; üçüncülük ödülünü kazanan Ekin Çalışır’a ise ödülünü İsveç Türkiye Büyükelçiliği Müsteşarı Tomas Bergenholtz verdi.


Kısa belgesel film yarışmasında birinci olan filmin yönetmeni 7.500 TL; ikinci olan filmin yönetmeni 5.000 TL ve üçüncü olan filmin yönetmeni 2.500 TL para ödülü almaya hak kazandı.