Çocuk İşçiliği

Hendek Sosyal Destek Merkezi çalışmalarını öğrencileriyle yaptığı bir piknikle sona erdirdi.

Sakarya İli Hendek İlçesi’nde “Türkiye’de Mevsimlik Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesine Yönelik Kapsamlı Model Projesi” kapsamında hizmet veren Hendek Sosyal Destek Merkezi çalışmalarını fındık hasatında çalışan mevsimlik işçi ailelerin bölgeden ayrılmaya başlamasıyla düzenlediği bir piknikle bu sezon için sona erdirdi. Destek Merkezi 2016 yılında diğer merkezlerle beraber yeniden hizmet verecek.

Haberler | 28 Eylül 2015 Pazartesi

Doğu Karadeniz bölgesinin ardından Batı Karadeniz bölgesinde de fındık hasatının sonuna yaklaşılıyor. Bu yıl fındığın çok olması nedeniyle binlerce işçi ile yaklaşık bir ay süren 2015 fındık hasat dönemi sona eriyor. “Türkiye’de Mevsimlik Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesine Yönelik Kapsamlı Model Projesi” kapsamında Hendek Sosyal Destek Merkezinde görev alan öğretmenler, öğrencileri ile vedalaşmak için piknik düzenlediler.


Projede görev alan öğretmenlerden Erhan Sarı projenin öğrenciler kadar kendileri için de verimli geçtiğini belirterek devam etti. “Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen öğrencilerle çalışma fırsatımız oldu. Biz de bu projeden çok şey öğrendik. Gündüzleri dersler akşamları aile görüşmeleri derken zamanın nasıl geçtiğini anlamadık. Projede görev alan meslektaşlarımın samimi çabasıyla önemli çıktılar elde ettiğimizi düşünüyorum. Bu samimiyet, işçi ailelerin çocuklarını destek merkezimize göndermeye karar vermesinde etkili oldu. Bir diğer etken ise taşımalı sistem ile elde ettiğimiz güven, çocukları sabah ailelerinden teslim alıyor ders bitince de teslim ediyorduk. Her yıl düzenli olarak bu çalışmalar yapılırsa çocuk işçiliği sorununun önüne geçilebileceğini düşünüyorum.” dedi.

Düzenlenen piknikte öğretmenler evlerinde yapıp getirdikleri yiyecekleri öğrencilerine sundular ve onlarla beraber doğa yürüyüşü yaptılar.

***
Projenin genel amacı mevsimlik tarımda görülen en kötü biçimlerdeki çocuk işçiliğinin (EKBÇİ) hükümetin Ulusal İstihdam Stratejisi 2014-2023 belgesinde yer alan çerçeve doğrultusunda sona erdirilmesine katkıda bulunmaktır. Hollanda Hükümeti ile CAOBISCO* finansmanıyla 2013 ve 2014 hasat mevsimlerinde uygulanan “Ordu İlinde Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğine Son Verilmesi” projesi ile bir model oluşturulmuştur. Yeni proje, bu modeli temel almakta, mevsimlik fındık tarımında halen çalışmakta olan çocukların işlerden çekilmelerine ve risk altındaki çocukların da bu işlerde çalışmalarının önlenmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Proje, stratejik müdahale modelinin farklı bölgelerde tekrarlanmasıyla katma değer sağlayacak ve mevsimlik tarımda sürdürülebilir bir çocuk işçiliği izleme mekanizmasının oluşturulmasına katkıda bulunacaktır. Böylelikle proje, mevsimlik tarımda en kötü biçimlerdeki çocuk işçiliğinin ortadan kaldırılması bağlamında politika geliştirilmesine ve etkili uygulamalara katkıda bulunarak ileri bir adım atılmasını sağlayacaktır.

*ILO kamu-özel sektör ortaklığı projesine katkıda bulunan CAOBISCO üyeleri: Ferrero, Nestlé, August Storck KG, Barry Callebaut, Alfred Ritter GmbH & Co. KG, Mars incorporated, Chocosuisse, NATRA S.A., Griesson - de Beukelaer GmbH & Co., Cémoi chocolatier, Gebr. Jancke GmbH, Neuhaus NV, Stollwerck GmbH, Koenig Backmittel GmbH