Avrupa Çikolata Bisküvi ve Şekerleme Sanayi Kuruluşu (CAOBISCO) üyeleri fındık tarımında çocuk işçiliğinin sonlandırmasına yönelik çalışmaları yerinde inceledi.

“Türkiye’de Mevsimlik Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesine Yönelik Kapsamlı Model Projesi” çalışmalarını destekleyen Avrupa Çikolata Bisküvi ve Şekerleme Sanayi Kuruluşu (CAOBISCO) üyelerinden oluşan bir heyet proje kapsamında fındık tarımında çocuk işçiliğinin sonlandırılmasına yönelik çalışmaları incelemek ve proje paydaşları ile görüşmeler yapmak üzere Ordu’ya geldi.

Haberler | 04 Eylül 2015 Cuma

CAOBISCO Genel Sekreteri Sabine Nafziger, CAOBISCO üyesi August Storck firması temsilcisi Andrea Moritz, Barry Callebaut firması temsilcileri Peter Etter, Ferrero temsilcileri Michele Pisetta ve Merve Şensoy Ordu’da Uzunisa ve Efirli Sosyal Destek Merkezlerini ziyaret ederek projede görev alan öğretmenlerle görüştü ve uygulanan eğitim programı hakkında bilgi aldı. Fındık hasat sezonunun sonuna gelirken sosyal destek merkezlerindeki öğrenciler eğitim programı boyunca hazırladıkları gösterileri heyet üyelerine sundular.


Efirli Sosyal Destek Merkezi öğretmenlerinden Cem Gündoğdu, Sabine Nafziger, Andrea Moritz, ve Peter Etter’e eğitim programı hakkında bilgi verdi. Gündoğdu “2013 yılında açılan merkezde ilk sene dersler çadır sınıflarda veriliyordu. 2014 yılında projemizin girişimiyle burada bu bina yapıldı ve bu sene 150 öğrencinin kayıtlı olduğu merkezimizde dört ayrı sınıfta ders veriyoruz.” dedi

Destek merkezlerini büyük bir ilgiyle gezen CAOBISCO Genel Sekreteri Sabine Nafziger, “Öğretmenlerin gösterdikleri samimi çabadan çok etkilendim. Bu çabanın sonuçlarını çocukların sorulara yanıt verme becerisinde, eğlenerek ve özgüvenle katıldıkları faaliyetlerde görebiliyorsunuz. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önderliğinde ilerleyen pilot projenin çok paydaşlı yaklaşımı tam anlamıyla gerçekleştirmesiyle ortak hedefimiz olan en kötü biçimlerdeki çocuk işçiliğinin fındık tarımında ortadan kaldırılmasına yönelik büyük bir başarıya ulaşıldığını düşünüyorum.” dedi.

Abdulkadir ve Yusuf resim dersinde sezon sonu sergisi için hazırlanıyorlar. 

Sezon sonu gösterisi için Efirli ve Uzunisa Sosyal Destek Merkezi’nin öğrencileri bir araya geldi

Uzunisa ve Efirli Sosyal Destek Merkezlerindeki öğrenciler müzik, drama ve resim derslerindeki çalışmalarını bir araya getirerek sezon sonu gösterisi hazırladılar.

Uzunisa Sosyal Destek Merkezi’nde Halkoyunları gösterileri katılımcılar tarafından ilgi ile izlendi.

Ordu’da Sosyal Destek Merkezlerine devam eden öğrenciler tarafından hazırlanan resim sergisi CAOBISCO heyeti ve proje paydaşları tarafından büyük beğeni topladı.

Uzunisa Sosyal Destek Merkezi öğrencileri tarafından hazırlanan drama gösterisi ile ekosistemin korunmasına ve çevre kirliliğine dikkat çekildi.

***
Projenin genel amacı mevsimlik tarımda görülen en kötü biçimlerdeki çocuk işçiliğinin (EKBÇİ) hükümetin Ulusal İstihdam Stratejisi 2014-2023 belgesinde yer alan çerçeve doğrultusunda sona erdirilmesine katkıda bulunmaktır. Hollanda Hükümeti ile CAOBISCO* finansmanıyla 2013 ve 2014 hasat mevsimlerinde uygulanan “Ordu İlinde Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğine Son Verilmesi” projesi ile bir model oluşturulmuştur. Yeni proje, bu modeli temel almakta, mevsimlik fındık tarımında halen çalışmakta olan çocukların işlerden çekilmelerine ve risk altındaki çocukların da bu işlerde çalışmalarının önlenmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Proje, stratejik müdahale modelinin farklı bölgelerde tekrarlanmasıyla katma değer sağlayacak ve mevsimlik tarımda sürdürülebilir bir çocuk işçiliği izleme mekanizmasının oluşturulmasına katkıda bulunacaktır. Böylelikle proje, mevsimlik tarımda en kötü biçimlerdeki çocuk işçiliğinin ortadan kaldırılması bağlamında politika geliştirilmesine ve etkili uygulamalara katkıda bulunarak ileri bir adım atılmasını sağlayacaktır.

*ILO kamu-özel sektör ortaklığı projesine katkıda bulunan CAOBISCO üyeleri: Ferrero, Nestlé, August Storck KG, Barry Callebaut, Alfred Ritter GmbH & Co. KG, Mars incorporated, Chocosuisse, NATRA S.A., Griesson - de Beukelaer GmbH & Co., Cémoi chocolatier, Gebr. Jancke GmbH, Neuhaus NV, Stollwerck GmbH, Koenig Backmittel GmbH