COVID-19

 1. COVID-19: İş yerinde çalışanları korumak

  COVID-19 küresel salgınında sağlık ve bakım hizmeti çalışanlarının ruh sağlığını korumak

  07 Nisan 2021 Çarşamba

  Sağlık ve bakım hizmeti çalışanları, bir yıldan fazla bir süredir, COVID-19 küresel salgınıyla mücadelenin ön saflarında yer alıyor. Bu durum, daha fazla iş yükü ve daha uzun çalışma saatleri ile sürekli enfeksiyon riskiyle karşı karşıyayken dinlenmek ve bu amaçla izin almak için yeterli zamanın olmamasıyla sonuçlanıyor. Ayrıca pek çoğu işlerini yaparken şiddet ve tacize maruz kalıyor. Bunların tümü sağlık çalışanlarının sağlığına ve ruh sağlığına zarar veriyor.

 2. © Kivanc Ozvardar / ILO 2022

  Haberler

  Herkes için insana yakışır işler desteklenen işletmelerle büyüyor

  23 Mart 2021 Salı

  İşletmelerin istihdamı korumalarına ve çalışanların istikrarlı bir gelir elde etmelerine destek olmak, herkes için insana yakışır işlerin artması için büyük önem taşıyor.

 3. Araştırma Raporu

  İkinci Dalga COVID-19 Önlemlerinin Türkiye’de İstihdam Üzerindeki Etkisi

  16 Mart 2021 Salı

 4. © Gloria Mbuya 2022

  Cinsiyet eşitliği

  COVID-19 döneminde toplumsal cinsiyet önlemleri ve verileri nasıl güçlendirilebilir

  01 Mart 2021 Pazartesi

  Bir konuda veriler oldukça açık: COVID-19 küresel salgını, kadınları orantısız ölçüde olumsuz etkiliyor. Küresel salgının en ağır vurduğu turizm, perakende sektörleri ve kayıt dışı sektörlerde daha çok kadın çalıştığından, geçim olanakları altüst oldu. Bu etkinin kapsamını anlamak, gidişatı tersine çevirmenin ilk adımıdır. Küresel salgın diğer yandan, bilinçli hareket etme ve etkili politika önlemleri tasarlama yeteneğimizi zayıflatan veri açıklarını da ortaya çıkardı ve daha da kötüleştirdi.

 5. © UNDP Turkey 2022

  Haberler

  ILO ve UNDP Gaziantep’te Esnaf ve Sanatkârları Koronavirüs Salgınıyla Mücadelede Maske Üretimi için Destekliyor

  25 Şubat 2021 Perşembe

  AB ve KfW Kalkınma Bankası tarafından finanse edilen ILO-UNDP ortak işbirliği, Gaziantep Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’ni (GESOB) günlük 25 bin yüz maskesi üretim ve dağıtımı yoluyla destekleyecek. Maskeler, yaklaşık 4 bin 500 KOBİ ve 40 bin işçinin faaliyette olduğu sanayi bölgesindeki binlerce çalışanın ihtiyacını karşılayacak. Binlerce kişiye kişisel koruyucu ekipmana erişim sağlamasının yanı sıra, iki Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşunun işbirliği yaptığı proje, hâlihazırda kadınların istihdam edildiği GESOB Mesleki Eğitim Merkezi’ndeki üretim hattında, Gaziantep ilinde beceri geliştirme ve mesleki eğitim yoluyla yerel sosyo-ekonomik güçlenmeyi destekliyor. Bu proje, ILO ve UNDP’nin Türkiye’de COVID-19 küresel salgınıyla mücadele planının bir parçası olarak uygulanıyor.