Haberler / Duyurular

Kasım 2020

 1. © Kivanc Ozvardar / ILO 2020

  Yüksek becerili çalışanları desteklemek çarpan etkisi yaratıyor

  29 Kasım 2020 Pazar

  21 yaşındaki Roz Alothman, 26 yaşındaki Azat Hannan ve 20 yaşındaki Hashem Lahm Alajanji, sağlık alanında çalışan, yüksek azimli genç Suriyelilerden birkaçı. Onlar ILO Türkiye Ofisi’nin, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile yakın işbirliğiyle yürüttüğü ana programlardan biri olan Kayıtlı İstihdama Geçiş Programı (KİGEP) kapsamında teşvik verilen şirketlerin 4.446 çalışanı arasında yer alıyorlar. Üç yıldan bu yana devam eden ve KİGEP “Plus” adıyla genişleyen program, hem Suriyelilere, hem de Türk vatandaşlarına verdiği istihdam desteğini büyütmeye devam ediyor.

 2. Türkiye'de COVID19'un İstihdam Üzerindeki Etkileri

  27 Kasım 2020 Cuma

 3. Mısırlı film yönetmeni, ILO toplumsal cinsiyete dayalı şiddet belgesel ödülünü kazandı

  25 Kasım 2020 Çarşamba

  Ödülü kazanan kısa film, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün ele aldığı temel toplumsal cinsiyet ve çocuk hakları sorunlarını işliyor.

 4. Mevsimlik Tarımda Çocuk İşçiliğiyle Mücadelede Yeni Bir Dönem Başlıyor

  23 Kasım 2020 Pazartesi

  Avrupa Birliği Fonuyla Desteklenen Proje, Alanında Türkiye’nin En Büyük Projesi Olacak.

 5. Kids United grubundan çocuk işçiliğine hayır şarkısı

  20 Kasım 2020 Cuma

  Fransız çocuk müzik grubu Kids United New Generation, ILO’nun çocuk işçiliğini sonlandırmaya yönelik küresel kampanyasına destek vermek üzere bir şarkı hazırladı. Şarkı, bu konuda harekete geçilmesinin aciliyetinin altını çiziyor, dünyadaki tüm hükümetlere ve kurumlara daha fazla şey yapılması gerektiği çağrısında bulunuyor.

 6. ILO-Ferrero ortaklığı, Türkiye’de fındık hasadında çocuk işçiliğini ortadan kaldırmayı hedefliyor

  20 Kasım 2020 Cuma

  Ferrero, Türkiye’de fındık hasadında mevsimlik tarımda çocuk işçiliğinin en kötü biçimlerinin ortadan kaldırılmasına katkıda bulunacak 40 aylık projenin uygulanmasında ILO’yu destekliyor.

 7. Kadın girişimcilerin iş hayatında toplumsal cinsiyet eşitsizliğini aşmalarına yardım edecek beş adımlı model

  19 Kasım 2020 Perşembe

  Kadın girişimciler, iş değer zincirinin alt ucunda sıkışıp kalıyorlar, öte yandan erkek akranları ise üst uçta daha çok kazanıyorlar. ILO, kadınların toplumsal cinsiyet eşitsizliğini aşmalarına yardım edecek beş adımlı model geliştirdi.

 8. COVID-19 sürecinde şirketlere, insan hakları uygulamalarında yol gösterecek “Hızlı Öz Değerlendirme” aracı geliştirildi

  02 Kasım 2020 Pazartesi

  Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye, Global Compact Network Türkiye ve Hedefler için İş Dünyası Platformu’nun katkılarıyla, UNDP tarafından geliştirilen ve şirketlere faaliyetlerinde insan haklarına ilişkin yükümlülüklerini değerlendirme ve yönetme konusunda destek olacak “Hızlı Öz Değerlendirme” aracı Türkiye koşullarına uyarlandı. Bu aracı tanıtmak üzere düzenlenen “İnsan Haklarıyla İlgili Özen Yükümlülüğü ve COVID-19: Şirketler İçin Hızlı Öz Değerlendirme” konulu çevrim içi toplantıda, şirketlere insan haklarına ilişkin bir geniş kapsamlı ve pratik bir bakış açısı sunuldu.

Ekim 2020

 1. ILO’dan Covıd-19 Ortamında Uzaktan Çalışma Kılavuzu

  28 Ekim 2020 Çarşamba

  Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) COVID-19 ortamında ve sonrası için, işveren ve çalışanlara yol gösterici nitelikte uzaktan çalışma Uygulama Kılavuzu yayımladı

 2. COVID-19 İnsan Haklarıyla İlgili Şirketler için Hızlı Öz Değerlendirme anketine katılın!