COVID-19

 1. © Kivanc Ozvardar / ILO 2021

  Haberler

  Yüksek becerili çalışanları desteklemek çarpan etkisi yaratıyor

  29 Kasım 2020 Pazar

  21 yaşındaki Roz Alothman, 26 yaşındaki Azat Hannan ve 20 yaşındaki Hashem Lahm Alajanji, sağlık alanında çalışan, yüksek azimli genç Suriyelilerden birkaçı. Onlar ILO Türkiye Ofisi’nin, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile yakın işbirliğiyle yürüttüğü ana programlardan biri olan Kayıtlı İstihdama Geçiş Programı (KİGEP) kapsamında teşvik verilen şirketlerin 4.288 çalışanı arasında yer alıyorlar. Üç yıldan bu yana devam eden ve KİGEP “Plus” adıyla genişleyen program, hem Suriyelilere, hem de Türk vatandaşlarına verdiği istihdam desteğini büyütmeye devam ediyor.

 2. Haberler

  COVID-19 sürecinde şirketlere, insan hakları uygulamalarında yol gösterecek “Hızlı Öz Değerlendirme” aracı geliştirildi

  02 Kasım 2020 Pazartesi

  Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye, Global Compact Network Türkiye ve Hedefler için İş Dünyası Platformu’nun katkılarıyla, UNDP tarafından geliştirilen ve şirketlere faaliyetlerinde insan haklarına ilişkin yükümlülüklerini değerlendirme ve yönetme konusunda destek olacak “Hızlı Öz Değerlendirme” aracı Türkiye koşullarına uyarlandı. Bu aracı tanıtmak üzere düzenlenen “İnsan Haklarıyla İlgili Özen Yükümlülüğü ve COVID-19: Şirketler İçin Hızlı Öz Değerlendirme” konulu çevrim içi toplantıda, şirketlere insan haklarına ilişkin bir geniş kapsamlı ve pratik bir bakış açısı sunuldu.

 3. Haberler

  ILO’dan Covıd-19 Ortamında Uzaktan Çalışma Kılavuzu

  28 Ekim 2020 Çarşamba

  Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) COVID-19 ortamında ve sonrası için, işveren ve çalışanlara yol gösterici nitelikte uzaktan çalışma Uygulama Kılavuzu yayımladı

 4. © ILO 2021

  COVID-19: İşyerinde işçilerin korunması

  COVID-19 dünya genelinde çok büyük işgücü geliri kayıplarına neden oluyor

  23 Eylül 2020 Çarşamba

  COVID-19’un işgücü piyasaları üzerindeki etkilerine ilişkin yeni ILO analizi, işgücü gelirlerinde “çok büyük” bir düşüş ve mali canlandırma açığı olduğunu ortaya koyuyor; ve bu durum, zengin ve yoksul ülkeler arasındaki eşitsizliği daha da artırma riski taşıyor.

 5. © Asian Development Bank 2021

  Sosyal Koruma

  ILO: Gelişmekte olan ülkelerin temel sosyal koruma sağlamak için 1,2 trilyon ABD Doları yatırım yapması gerekiyor

  17 Eylül 2020 Perşembe

  ILO’nun yeni çalışmasına göre, COVID-19’un daha da büyüttüğü kapsama açığını kapatmak için ilave mali kaynak gerekecek.